joi, 27 ianuarie 2011

Victorie pentru Poli in al treilea amical din Spania

Poli Timișoara a obținut astăzi prima victorie din cantonamentul de la Marbella. Elevii lui Dusan Uhrin au învins cu 3-1 Arka Gdynia, formație ce ocupă penultimul loc în clasamentul primei ligi din Polonia.

A venit rândul lui Lepmets

Dusan Uhrin s-a obișnuit să-i rotească pe portarii Politehnicii în partidele amicale din această iarnă. După ce cu Young Boys a apăîrat tot meciul Pantilimon, iar cu Lech Poznan, Taborda, astăzi a venit rândul estonianului Lepmets să bifeze toate minutele între buturi. Goalkeeperul sosit de la Levadia Tallin a fost integralist și în disputa de la Debrecen cu KSC Bocs, câștigată de Poli cu 4-0.

Dusan Uhrin l-a folosit pe Jiri Krejci pe postul de fundaș dreapta în această întâlnire. Tehnicianul ceh l-a încercat pe conaționalul său, în partida cu Lech Poznan, și pe celălalt flanc al apărării. Fotbalistul pare să se simtă însă confortabil la prima vedere pe postul jucat astăzi, el fiind coautor la primul gol, venind, de asemenea, de câteva ori și la finalizare.

În prima repriză, la Arka Gdynia a evoluat un jucător căuria nu-i este străin campionatul românesc. Este vorba despre atacantul lituanian Tadas Labukas, cel care între 2007 și 2009 a evoluat la Oțelul Galați.

Echipele de start:

Arka Gdynia (antrenor Dariusz Pasieka): Moretto (46' Zoch) - Bruma (62' Robakowski), Szmatiuk (62' Wilczyński), Rozić (62' Żołnierewicz), Noll (45' Bednarek) - Labukas (46' Ivanovski), Płotka (46' Sulima), Bożok (46' Burkhardt), Zawistowski, Glavina (46' Czoska) - Ross (46' Mawaye)

Poli Timișoara (antrenor Dusan Uhrin): Lepmets – Krejci, Cisovsky, Mera, Scutaru – Matei ('66 Lavecchia), Poparadu, Jitaru ('71 Luchin), Pătraș ('65 Rocha) - Popovici ('65 Ricketts), Axente (46' Nikolic).