marți, 9 noiembrie 2010

Drumul lui Poli către trofeul Cupei României trece prin Braşov

Alb-violeţii vor reveni după exact 10 zile pe stadionul "Tineretului", acolo unde în campionat au remizat, scor 0-0, după un meci slab. Partida programată mâine, la ora 17, va marca cel de-al 21-lea sfert de finală pentru timişoreni în cea de-a doua competiţie a ţării.

Poli a atins până acum de 20 de ori sferturile de finală în Cupa României. Iar palmaresul de până acum e cât se poate de echilibrat: 10 calificări, 10 eliminări. Gruparea timişoreană a acces în premieră în această fază a competiţiei în ediţia 1951 a Cupei. La 12 septembrie, Ştiinţa îi răpunea pe cei de la Flacăra Bucureşti, scor 1-0. În acea ediţie, "studenţii" aveau să se oprească în faza imediat următoare, fiind eliminaţi de către o altă grupare din capitală, CCA.

Prezenţa timişorenilor în sferturile Cupei n-a fost mai deloc constantă. Nu s-au înregistrat niciodată mai mult de două prezenţe consecutive.Acest lucru s-a consemnat însă în patru rânduri: în ediţiile 1963 şi 1964, 1971 şi 1972, 1980 şi 1981, respectiv 2006 şi 2007. În trei dintre sferturile de finală la care a luat parte Poli, a fost nevoie de mai mult de un meci pentru a decide echipa calificată. La 1 iulie 1964, pe stadionul din Hunedoara, Dinamo Bucureşti şi Poli au terminat la egalitate, scor 0-0. Cum regula prelungirilor şi a loviturilor de departajare nu apăruse încă, partida s-a rejucat o zi mai târziu, iar câştig de cauză au avut dinamoviştii (scor final 2-1). În alte două ediţii, alb-violeţii au disputat în dublă manşă întâlnirile din sferturile de finală. Mai întâi, în ediţia 1992, atunci când Dunărea Călăraşi s-a impus pe teren propriu cu 1-0, pentru ca returul să fie adjudecat de bănăţeni, scor 2-0. 12 ani mai târziu, Poli a dat peste Gloria Bistriţa în această fază a competiţiei. După 0-1 la Bistriţa, alb-violeţii au reuşit să egaleze situaţia în retur, prin golul lui Aurelian Dumitru, iar meciul a intrat în prelungiri. Din nefericire, ardelenii au marcat în minutul 103, prin Bogdan Pereş, obţinând astfel biletele penbtru semifinale.

Ultimele două prezenţe ale Politehnicii în sferturile Cupei s-au soldat cu calificare pentru bănăţeni. Mai mult, în ambele situaţii, timişorenii au mers până în ultimul act. În primăvara lui 2007, într-un meci disputat la Timişoara, Poli a trecut de formaţia omonimă din Iaşi, cu 2-1. Doi ani mai târziu, pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" din Cluj, Lukas Magera şi Alexandru Curtean au adus, pe final, victoria cu 2-0 a Politehnicii împotriva Bistriţei.