sâmbătă, 18 septembrie 2010

Contra debutează cu victorie pe banca timişorenilor / Poli - Sportul 2 - 1 / Dubla Scutaru

FC Timişoara-Sportul Studenţesc 2-1
Minutul 90+3: Zicu vede şi el cartonaşul galben.
Minutul 90+1: Lovitură de cap a lui Curelea, mingea loveşte transversala.
Minutul 89: Cisovsky a primit cartonaş galben.
Minutul 82: Iese Magera, intră Contra.
Minutul 81: Şut Zicu din întoarcere, de la 16 metri, deviat în corner!
Minutul 80: Axente lobează de la 16 metri, dar balonul loveşte transversala!
Minutul 79: Iese Maxim, intră Tîrnăcop.
Minutul 77: Iese Postolache, intră Chihaia.
Minutul 75: O nouă execuţie spectaculoasă a lui Zicu! Acesta reia de lângă linia de aut, spre vinclu, însă portarul oaspeţilor prinde balonul.
Minutul 72: Scutaru marchează din nou! Fundaşul stânga reia cu capul din 6 metri, după un corner executat perfect de Tameş! 2-1!
Minutul 72: Luchin îl înlocuieşte pe Helder.
Minutul 70: Portarul Niculescu are o intervenţie spectaculoasă la un voleu de la 25 de metri, expediat de Zicu.
Minutul 69: Pantilimon respinge un şut periculos al lui Curelea, expediat de la 14 metri.
Minutul 64: Niculescu prinde uşor reluarea cu capul a lui Burcă, din 6 metri.
Minutul 57: Iese Nicola, intră Ferfelea.
Minutul 56: Tameş intră în locul lui Bourceanu.
Minutul 55: Portarul Niculescu respinge în faţă un şut dintr-o lovitură liberă executată de la 17 metri de Zicu.
Minutul 54: Cruceru primeşte cartonaş galben.
Minutul 45+1: Cartonaş galben pentru Maxim.
Minutul 44: Niculescu prinde fără probleme o reluare cu capul a lui Axente, din centrul careului.
Minutul 41: Şut al lui Bourceanu, de la 25 de metri, pe lângă buturi.
Minutul 40: Axente şutează puternic, de la 25 de metri, dar mingea trece mult peste transversală.
Minutul 30: 1-1! Scutaru egalează printr-o lovitură de cap, din 6 metri. A centrat Bourceanu.
Minutul 16: Oaspeţii deschid scorul. Marchează Patriche, cu capul, din 7 metri.
Minutul 8: Magera şutează pe jos, de la circa 23 de metri, dar mingea trece pe lângă bară.
Minutul 3. Acţiune rapidă de contraatac, încheiată cu un şut al lui Curtean, din 10 metri, respins în corner de un fundaş al Sportului.
Echipele de start:
FC Timişoara: Pantilimon, Helder, Burcă, Cisovsky, Scutaru, Bourceanu, Alexa, Zicu, Magera, Curtean, Axente. Rezerve: Taborda, Luchin, Goga, Contra, Chiacu, Tameş, Mansour.
Sportul Studenţesc: Niculescu, Ciupe, Patriche, Ghinga, Farmache, Postolache, Cruceru, Pătraşcu, Maxim, Nicola, Curelea. Rezerve: Popescu, Beţa, Cazan, Lung, Ferfelea, Tîrnăcop, Chihaia.
Va fi primul meci al lui Cosmin Contra, în calitate de tehnician al echipei noastre. El va conduce de pe bancă partida de astăzi, alături de Valentin Velcea, Iosif Rotariu şi Marius Bratu.
Arbitrii jocului din etapa a 8-a a Ligii I, cu Sportul Studenţesc, vor fi: Mugurel Drăgănescu (Breaza), Cristian Nica (Ploieşti) şi Gabriel Bârjac (Zalău).

Cosmin Contra a cîştigat primul meci ca antrenor al formaţiei Poli Timişoara, scor 2-1 în faţa celor de la Sportul Studenţesc.
Poli ca de obicei in acest debut de campionat a fost condusa cu 0-1, studentii au deschis scorul prin Patriche (17), dar au revenit prin reuşitele lui Scutaru ('30, '72) şi şi-au adjudecat toate cele 3 puncte puse în joc.